2005-2006

Ο κόσμος των μύθων και των παραδόσεων

Με το μύθο σε ολόκληρη την Ευρώπη

Καθένα από τα συμμετέχοντα σχολεία εργάστηκε  στα πλαίσια των προγραμματισμένων ενεργειών. Όλοι οι στόχοι έχουν ολοκληρωθεί. Πραγματοποιήθηκαν τρεις επισκέψεις, από μία σε κάθε χώρα. Αρχικά στάλθηκαν «δέματα – έκπληξη», που στόχο είχαν να παρουσιάσουν την τοπική κοινότητα, τη περιοχή και τη χώρα του κάθε σχολείου. Οι μαθητές κάθε σχολείου χωριστά ετοίμασαν εργασίες με γρίφους και  puzzles, με φωτογραφίες και χάρτες της περιοχής τους και έστειλαν το υλικό στα άλλα σχολεία. Επιπρόσθετα η Πέμπτη και η Έκτη τάξεις  δημιούργησαν παρουσιάσεις χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα PowerPoint  της  Microsoft με θέμα τους ίδιους, το σχολείο τους και το περιβάλλον στο οποίο ζουν. Το Νοέμβριο οργανώθηκε η πρώτη συνάντηση στο Kozminek της Πολωνίας. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης συζητήθηκαν θέματα σχετικά με το πρόγραμμα και  οι συμμετέχοντες αντάλλαξαν ιδέες για την υλοποίησή του. Αποτέλεσε, επίσης, μία πρώτη ευκαιρία να γνωρίσει το σχολείο της Πολωνίας τα ήθη και τα έθιμα και τις παραδόσεις των Ελλήνων και των Βέλγων. Το Δεκέμβριο τα σχολεία αντάλλαξαν δέματα με Χριστουγεννιάτικες διακοσμητικές κατασκευές και  κάρτες με ευχές, που μεταφράστηκαν στις τρεις εθνικές γλώσσες, καθώς και τις πιο δημοφιλείς συνταγές για γλυκά ή φαγητά που οι μαθητές συγκέντρωσαν στο σχολείο.  Μία ακόμη δραστηριότητα αφορούσε το διαγωνισμό για την δημιουργία του λογότυπου. Κατά τη διάρκεια του υπόλοιπου σχολικού έτους οι μαθητές του κάθε σχολείου βιντεοσκόπησαν και έστειλαν στα υπόλοιπα σχολεία ένα παραδοσιακό χορό. Στη διάρκεια των επισκέψεων αποφασίστηκε από τους συμμετέχοντες να γιορταστεί η Μέρα Comenius, την πρώτη ημέρα της άνοιξης, την 21η Μαρτίου. Οι λεπτομέρειες για τη δραστηριότητα αυτή συζητήθηκαν κατά τη διάρκεια της προγραμματισμένης συνάντησης για το σχέδιο  στο σχολείο του Lobbes του Βελγίου. Τον Απρίλιο οι μαθητές ετοίμασαν κατασκευές με θέμα τους το Πάσχα και ένα CD με θέματα σχετικά με τις παραδόσεις, τα ήθη και τα έθιμα του Πάσχα και γενικά της άνοιξης (θέματα με οικολογικό ενδιαφέρον). Κατά τη διάρκεια της τρίτης συνάντησης, στο Άδενδρο της Ελλάδας, συνοψίστηκε η συνεργασία των σχολείων και συζητήθηκαν τα αποτελέσματα του προγράμματος, όπως ο λογότυπος για παράδειγμα. Τον Ιούνιο σε καθένα από τα σχολεία αφιερώθηκε μία ημέρα για τα παιδιά και για τα αθλήματα.

Προετοιμασία πακέτων έκπληξης -Πίνακας

Puzzles