2006-2007

Ο κόσμος των μύθων και των παραδόσεων

Με το μύθο σε ολόκληρη την Ευρώπη

Το 2006-2007 συνεχίστηκε για δεύτερη χρονιά η συνεργασία των τριών δημοτικών σχολείων, του Αδένδρου, του Kozminek της Πολωνίας και του Lobbes του Βελγίου, στα πλαίσια της σχολικής σύμπραξης ενταγμένης στο πρόγραμμα Σωκράτης-Comenius.

Την χρονιά αυτή κυρίαρχος στόχος του προγράμματος ήταν η γνωριμία των μαθητών με συγκεκριμένους μύθους και παραδόσεις των συνεργαζόμενων χωρών και με βάση αυτούς τους μύθους η συγγραφή μιας ιστορίας – παραμυθιού με τις περιπλανήσεις ενός φανταστικού ήρωα, του BelGrePol.

Η ολοκλήρωση του διαγωνισμού ζωγραφικής σχετικά με τη μορφή και τα χαρακτηριστικά του ήρωα αυτού αποτέλεσε την πρώτη δραστηριότητα για την περίοδο αυτή. Στη συνάντηση σχεδίου στην Πολωνία έγινε η τελική επιλογή του σχεδίου μετά από επιλογή των επικρατέστερων έργων των μαθητών και το τελικό σχέδιο παρουσιάστηκε στους μαθητές λίγο πριν το Δεκέμβριο. Την ίδια περίοδο οι μαθητές σε ομάδες προετοίμασαν την παρουσίαση τριών ελληνικών μύθων. Οι προεπιλεγμένοι μύθοι αποφασίστηκε να παρουσιαστούν σε τρεις διαφορετικές μορφές. Ο πρώτος, η ιστορία του Δαίδαλου και του Ίκαρου, σε μορφή comic, ο δεύτερος, ο μύθος της Δήμητρας και της Περσεφόνης, σε μορφή θεατρικού έργου και ο τρίτος, ο μύθος της αρπαγής της Ευρώπης σε μορφή θέατρου σκιών. Η επιλογή των μύθων έγινε με κριτήριο την ευκολία χρήσης τους στην συγγραφή του τελικού προϊόντος, των αναφορών τους σε θέματα με άμεση σχέση με το περιβάλλον, τη φύση, τις γεωγραφικές τους αναφορές αλλά και γενικότερα τον ευρωπαϊκό τους προσανατολισμό, μιας και το Άδενδρο είναι μια αγροτική περιοχή κοντά στην περιοχή του Ολύμπου και ανήκει γεωγραφικά στον ευρύτερο ευρωπαϊκό γεωγραφικό χώρο. Το αποτέλεσμα της δράσης (βιβλίο comic και Dvd)  δόθηκαν στους εταίρους για την προβολή και προώθησής τους στους μαθητές τους. Ανάλογες εκδηλώσεις έγιναν και στο δημοτικό σχολείο του Αδένδρου με προβολή και παρουσίαση των ελληνικών  μύθων αλλά και των μύθων των άλλων δύο σχολείων.

Την υπόλοιπη περίοδο υλοποίησης του προγράμματος οι μαθητές δραστηριοποιήθηκαν στην προετοιμασία της συγγραφής του τελικού προϊόντος. Χωρισμένοι σε υπο-ομάδες οι μαθητές της έκτης και πέμπτης δημοτικού ετοίμασαν το κεντρικό  κορμό της ιστορίας, ενώ οι μαθητές της Τετάρτης και Τρίτης δημοτικού επιφορτίστηκαν με το έργο της εικονογράφησης της νέας ιστορίας.

Καθ’ όλη τη διάρκεια της υλοποίησης των βασικών δραστηριοτήτων υπήρχε συνεχή επικοινωνία με τους εταίρους με τη χρήση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και ηλεκτρονικών μέσω επικοινωνίας με ταυτόχρονη χρήση του διαδικτύου.

Παράλληλα διοργανώθηκαν εκδηλώσεις ενημέρωσης της τοπικής κοινότητας σχετικά με τις δράσεις του σχολείου. Σε συνεργασία με τα γειτονικά δημοτικά σχολεία της Βραχιάς και του Παρθενίου και ταυτόχρονα με τα σχολεία του Kozminek και του Lobbes, την 21η Μαρτίου διοργανώθηκε εκδήλωση στα πλαίσια της συμμετοχής του Δημοτικού σχολείου Αδένδρου στις εκδηλώσεις του Οργανισμού Drums for Peace με κεντρικό θέμα την εξάλειψη της κάθε μορφής βίας στα παιδιά.

Τον Μάιο πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη συνάντηση για το σχέδιο στο Δημοτικό σχολείο Άδενδρου (τέλος Μαΐου - αρχές Ιουνίου 2007). Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι εκπαιδευτικοί των φιλοξενούμενων σχολείων του Kozminek Πολωνίας και του Lobbes Βελγίου είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή ξανά με τον Ελληνικό πολιτισμό και παράδοση  Κατά την παραμονή τους ξεναγήθηκαν σε μνημεία της Θεσσαλονίκης και σε μνημεία του Μακεδονικού πολιτισμού με επισκέψεις στο Βυζαντινό μουσείο Θεσσαλονίκης και σε ανάλογα μνημεία της Βυζαντινής περιόδου, στον Αρχαιολογικό χώρο του Δίον και στην ευρύτερη περιοχή του Ολύμπου, μιας και στο τελικό προϊόν γίνεται αναφορά στο χώρο αυτό.

Την ίδια περίοδο δρομολογήθηκε η εκτύπωση του βιβλίου. Με την ολοκλήρωση της εκτύπωσής του, το βιβλίο, σαν προϊόν του δεύτερου έτους εκπόνησης του σχεδίου, διανεμήθηκε σε όλους τους μαθητές που μετέχουν στην υλοποίηση του προγράμματος αλλά και στις τοπικές αρχές, σε συλλόγους γονέων και κηδεμόνων, σε γειτονικά σχολεία, σε γραφεία διεύθυνσης εκπαίδευσης, σε όλα τα σχολεία ευθύνης του γραφείου διεύθυνσης που ανήκει το δημοτικό σχολείο Αδένδρου, σε τοπικούς συλλόγους κτλ.

Παράλληλα ενημερώθηκε η ιστοσελίδα του σχολείου, όπου και αναρτήθηκε και το τελικό προϊόν.

Ο λογότυπος του σχεδίου (προϊόν της πρώτης χρονιάς) χρησιμοποιείται πλέον σε κάθε δραστηριότητα και έγγραφο του σχεδίου (π.χ. προσκλήσεις, εξώφυλλα δίσκων κτλ). Στα σχολεία έχουν δημιουργηθεί ειδικοί χώροι έκθεσης των έργων των μαθητών προσπελάσιμοι από τους γονείς και γενικά από όσους επισκέπτονται το σχολείο.

Προετοιμασία σκηνικών-Εικονογράφηση μύθων

Δραματοποίηση μύθου