Πυραμίδα Διατροφής

Υγιεινή Διατροφή

O 11κάλογος της Υγιεινής Διατροφής

Για να μάθουμε τις διατροφικές συνήθειες των μαθητών του σχολείου μας, κάναμε μια έρευνα. Η έρευνα περιλάμβανε ερωτήσεις σχετικά με τις διατροφικές τους συνήθειες

1. Να τρως πάντα το πρωί και να μην πηγαίνεις ποτέ νηστικός στο σχολείο. Για πρωινό να συνηθίσεις να πίνεις γάλα ή χυμούς φρούτων, χωρίς ζάχαρη. Είναι προτιμότερο να φτιάχνεις εσύ τους χυμούς μόνος σου από φρέσκα φρούτα που υπάρχουν στο σπίτι. Να τρως μαύρο ή ημίλευκο ψωμί (ολικής αλέσεως) ή ένα κουλούρι.

2. Στο κολατσιό να αγοράζεις φυσικούς χυμούς ή σάντουιτς,
χωρίς λιπαρά αλλαντικά. Ένα γιαούρτι ή ρυζόγαλο, ένα φρούτο (μήλο) ή ένα κουλούρι με τυρί, αποτελούν καλές εναλλακτικές   λύσεις.
3. Κρέας ή κοτόπουλο να τρως 1 ή 2 φορές την εβδομάδα.
4. Να τρως 2 έως 3 φορές την εβδομάδα όσπρια και λαχανικά.
5. Να τρως μια φορά την εβδομάδα, τουλάχιστον, φρέσκο  ψάρι.
6. Στο μεσημεριανό ή βραδινό σου να υπάρχει φρέσκια σαλάτα.
7. Αν αισθανθείς πείνα το απόγευμα, φάε ένα φρούτο.
8. Μην τρως γλυκό ή παγωτό ή ζαχαρωτό πιο συχνά από μία φορά την εβδομάδα και όχι σε μεγάλες ποσότητες.
9. Μάθε να τρως: α) σε τακτές ώρες, β) αργά και ήσυχα, γ) όχι μεγάλες ποσότητες. Η παχυσαρκία αποτελεί παράγοντα κινδύνου για την υγεία σου.
10. Να θυμάσαι πάντα ότι για να αγοραστεί ένα τρόφιμο που δεν έχει θρεπτική αξία πρέπει να ξεγελαστεί αυτός που το αγοράζει. Γι’ αυτό όλες οι βλαπτικές τροφές υπερτερούν των ωφέλιμων σε εμφάνιση.
11. Τέλος, να θυμάσαι πάντα ότι αυτό που ξεδιψά καλύτερα απ’ οτιδήποτε άλλο, είναι το νερό. Όταν λοιπόν θέλεις να σβήσεις τη δίψα σου, ο πιο κατάλληλος τρόπος είναι να πιεις ένα ποτήρι νερό.

ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Κατά τη διάρκεια της μέρας τρώμε μόνο ένα ολοκληρωμένο γεύμα .

Αποφεύγουμε τα ζυμαρικά, τα γλυκά και τα΄ αναψυκτικά.

Δεν τρώμε ανάμεσα στα γεύματα.

Αποφεύγουμε τα λίπη, τις σάλτσες και τα τηγανητά.

Κινούμαστε, κάνουμε οποιαδήποτε άσκηση.

Μέτρηση Βάρους-Ύψους

Έγινε μέτρηση του ύψους και του βάρους των μαθητών.  Στη συνέχεια οι ίδιοι οι μαθητές (Ε΄ Τάξη) βρήκαν το Δείκτη Μάζας Σώματος του καθενός και σχεδίασαν τα ραβδογράμματα.

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ Ν΄ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ

Τα παιδιά και οι ενήλικες πρέπει ν΄ αποφεύγουμε να τρώμε :

Γαριδάκια, πατατάκια , και όλα τα τυποποιημένα παρόμοια σκευάσματα.

Κρουασάν, γλυκά (πάστες, σοκολάτες, παγωτά κλπ.) ζαχαρωτά (καραμέλες).

Πολύ ζάχαρη στο γάλα μας ή τους χυμούς που πίνουμε.

Κρέας με πολύ λίπος , αλλαντικά με πολύ λίπος.

Τσιγαριστά μεζεδάκια.

Αναψυκτικά που περιέχουν χημικές ουσίες.

Οινοπνευματώδη ποτά.

Λιπαρές σάλτσες (π.χ. μαγιονέζα).

Βούτυρα.

Λευκό ψωμί.

Επισκέψεις

Επισκεφτήκαμε με τους μαθητές τυροκομείο της περιοχής μας προκειμένου να έρθουν σε άμεση επαφή με το γάλα, τα προϊόντα του, τον τρόπο παρασκευής και διάθεσής τους στην αγορά

Διαφήμιση

Δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά να εκφραστούν εικαστικά φτιάχνοντας δικές τους διαφημίσεις για κάποιο φανταστικό προϊόν.

Σχεδιασμός υγιεινού διαιτολογίου εβδομάδας

Έγινε αναφορά στις ομάδες τροφίμων και στις θρεπτικές ουσίες που μας παρέχει κάθε ομάδα. Οι μαθητές έφτιαξαν κολάζ με τις ομάδες τροφών. Στη συνέχεια φτιάξαμε καταλόγους και χωρίσαμε, σύμφωνα με τους καταλόγους, τις τροφές που καταναλώνουν οι μαθητές στη διάρκεια μιας τυχαίας εβδομάδας.

Υγιεινές και χρήσιμες για τον οργανισμό τροφές είναι :

Το μαύρο ψωμί.

Τα λαχανικά.

Τα φρούτα και οι φυσικοί χυμοί .

Το γάλα, τα τυριά χωρίς πολλά λιπαρά.

Τα όσπρια και το άπαχο κρέας .

Το ελαιόλαδο.

Τα ψάρια.

Τροφές και παροιμίες

Προσπαθήσαμε και βρήκαμε παροιμίες σε σχέση με την τροφή, κάτι που μας διασκέδασε αλλά και μας τόνισε τη σπουδαιότητα της σωστής διατροφής.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί

Σάνης Χρήστος - Νισυρίου Στέλλα