Text Box: Ο κόσμος των μύθων και των παραδόσεων
Με το μύθο σε ολόκληρη την Ευρώπη

Δημοτικό σχολείο Lobbes Βελγίου

Το Lobbes βρίσκεται στο Βέλγιο, στην επαρχία του Hainaut, κοντά στις πόλεις του Charleroi και του Μονς, σε απόσταση μόλις 15 χλμ από τα σύνορα της Γαλλίας. Ανήκει στο Γαλλόφωνο τμήμα του Βελγίου και ο πληθυσμός του είναι περίπου 5000 κάτοικοι.  Γεννημένη το 1977, η κοινότητα του Lobbes αποτελείται από τις παλαιές κοινότητες του Sars-la-Buissière, του Mount-Holy-Genevieve και του Bienne-Lez-Happart. Κάθε μία από αυτές τις περιοχές έχει την ιστορία της, αυτή του Lobbes όμως τυχαίνει ιδιαίτερης προσοχής αφού σχετίζεται με την καταστροφή του  Αββαείου το 1794. Μάρτυρες στην ιστορικότητα της πόλης αποτελούν το Portelette και η εκκλησία. Η εκκλησία αυτή χτίστηκε το 823 μ.Χ. και αποτελεί ένα από τα παλαιότερα ιστορικά οικοδομήματα του Βελγίου.

Το δημοτικό σχολείο του Lobbes απαρτίζουν δύο σχολικές μονάδες: Κάθε μία από αυτές αποτελείται από το βρεφικό σταθμό-ννηπιαγωγείο που δέχεται παιδιά ηλικίας μεγαλύτερης των 2,5 ετών και αυτή της δημοτικής εκπαίδευσης που δέχεται παιδιά ηλικίας από 6 έως 12 ετών. Η μεγαλύτερη από τις βρεφικές μονάδες-νηπιαγωγεία έχει 65 νήπια και 3 νηπιαγωγούς  ενώ η μικρότερη έχει 20 νήπια και 1 νηπιαγωγό. Αντίστοιχα η μεγαλύτερη μονάδα του δημοτικού σχολείου έχει 80 μαθητές και 4 δασκάλους ενώ η μικρότερη έχει 42 μαθητές και 2 δασκάλους. Συνολικά  η σχολική μονάδα έχει πάνω από 200 μαθητές με τα κορίτσια να είναι λίγα περισσότερα από τα αγόρια.

Το Βασίλειο του Βελγίου είναι χώρα στην βορειοδυτική Ευρώπη και συνορεύει με την Ολλανδία, τη Γερμανία, το Λουξεμβούργο και τη Γαλλία. Το Βέλγιο, με έκταση 30.528 χλμ² Έχει πληθυσμό πάνω από δέκα εκατομμύρια κατοίκους σε μια έκταση 30.000 τετραγωνικών χιλιομέτρων πληθυσμιακή πυκνότητα (342 ανα χλμ²) που είναι μία από τις μεγαλύτερες στην Ευρώπη. Το Βέλγιο πήρε το όνομά του από τους πρώτους ονομαστικούς κατοίκους του, τους Μπέλγκε, μια ομάδα κυρίως Κέλτικων φυλών. Ιστορικά, είναι μέρος των Κάτω Χωρών.Η χώρα βρέχεται από τη Βόρεια Θάλασσα.

Το κλίμα είναι θαλάσσιο ήπιο. Η μέση θερμοκρασία κατά τον Ιανουάριο είναι 3°C και τον Ιούλιο 18°C.

Η μεγάλη πλειονότητα των Βέλγων είναι Φλαμανδοί και Βαλλώνοι. Μαζί αποτελούν λίγο παραπάνω από το 85%.

Σύμφωνα με την Έρευνα και Μελέτη της Θρησκείας του 2001, περίπου 47% του πληθυσμού αυτοχαρακτηρίζονται ως ανήκοντες στην Καθολική Εκκλησία.

Σύμφωνα με τα νούμερα αυτά, ο Μουσουλμανικός πληθυσμός είναι η δεύτερη μεγαλύτερη θρησκευτική κοινότητα, με 3,5%.

Από το τέλος του Μεσαίωνα μέχρι τον δέκατο έβδομο αιώνα, υπήρξε ακμάζον κέντρο εμπορίου και πολιτισμού. Από τον δέκατο έκτο αιώνα μέχρι την ανεξαρτησία του το 1830, το Βέλγιο, αποκαλούμενο την εποχή εκείνη Νότιες Κάτω Χώρες, υπήρξε το πεδίο πολλών μαχών μεταξύ Ευρωπαϊκών δυνάμεων. Τα πρόσφατα χρόνια, το Βέλγιο υπήρξε ιδρυτικό μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, φιλοξενώντας τα αρχηγεία της, καθώς και τα αρχηγεία άλλων μεγάλων διεθνών οργανισμών, όπως του ΝΑΤΟ.

Οι βασικές πόλεις είναι οι Βρυξέλλες, η Αμβέρσα, η Γάνδη, το Σαρλρουά, η Λιέγη, και η Μπριζ.

Το Βέλγιο είναι βασιλευομένη κοινοβουλευτική δημοκρατία που εξελίχτηκε μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο από συγκεντρωτικό κράτος σε ομοσπονδία. Το κοινοβούλιο με τα δύο νομοθετικά σώματα αποτελείται από μια Γερουσία και μια Βουλή Αντιπροσώπων.

Το σύνταγμα της χώρας αναθεωρήθηκε στις 14 Ιουλίου του 1993, με σκοπό την δημιουργία ενός ομόσπονδου κράτους, το οποίο βασίζεται σε τρία επίπεδα:

1. Την ομοσπονδιακή κυβέρνηση, με βάση τις Βρυξέλλες.

2.  Τις τρεις κοινότητες, ανάλογα με την γλώσσα που ομιλείται σε αυτές:

τη Φλαμανδική κοινότητα, όπου ομιλείται η φλαμανδική γλώσσα;

τη Γαλλική κοινότητα, όπου ομιλείται η γαλλική γλώσσα  και

τη Γερμανική κοινότητα του Βελγίου.

3.    Τις τρείς ομόσπονδες περιοχές.

Lobbes Βελγίου