Το σχολείο μας

Το πρώτο σχολείο ήταν δίπλα στην εκκλησία του Αγίου Αθανασίου. Μετά όμως, προπολεμικά γκρεμίστηκε και στεγάστηκε σε άλλο κτίσμα. Αυτό το κτίριο ήταν μακρόστενο, φτιαγμένο από τούβλα και πέτρα, αρκετά ψηλό για την εποχή του. Σώζεται μέχρι και σήμερα. Ο πρώτος δάσκαλος και διευθυντής αυτού του σχολείου ήταν ο Βασίλης Μορφιάδης.

Το σημερινό κτίριο χτίστηκε  και εγκαινιάστηκε το 1958 μετά από επίμονες ενέργειες του Στέλιου Μωϋσιάδη, διευθυντή τότε του σχολείου.  Οι δαπάνες για την αποπεράτωση του κτιρίου προήλθαν κυρίως από εισφορές των κατοίκων του χωριού.

Σήμερα το σχολείο μας είναι 7/θέσιο. Έχει 133 μαθητές και 13 εκπαιδευτικούς (μαζί με τις ειδικότητες). Λειτουργεί σαν ολοήμερο και είναι εξοπλισμένο με αίθουσα πολλαπλών χρήσεων και αίθουσα ηλεκτρονικών υπολογιστών.

Διεύθυνση:

Κοραή 1 - Τ.Κ. 57007

Άδενδρο

fax: 2391032061

Αρχική σελίδα     Το Σχολείο μας     Εκπαιδευτικοί    Δραστηριότητες    προγράμματα      Φωτογραφίες